Uchwała Sejmu w 15. rocznicę przystąpienia Polski do NATO

flaga nato

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje członkostwo Polski w Pakcie Północnoatlantyckim (NATO) za główny, obok członkostwa w Unii Europejskiej, fundament polskiego bezpieczeństwa narodowego – czytamy w przyjętej  jednogłośnie przez posłów uchwale w sprawie 15. rocznicy członkostwa Polski w NATO.

Sejm w uchwale wyraził podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do przystąpienia Polski do Paktu. Jak podkreślono, „przez minione 15 lat Polska wypełnia zobowiązania wynikające z konieczności prawnych, militarnych i politycznych, wiążących się z naszym udziałem w NATO”.

„W tym czasie zgodnie z deklaracjami udzielaliśmy poparcia polityce otwartych drzwi w procesie rozszerzania NATO” - głosi uchwała.
12 marca 1999 w Independence w stanie Missouri Polskę, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO.


Rocznica przyjęcia Polski do NATO przypada w okresie konfliktu na Wschodzie; wobec wydarzeń na Ukrainie Polska skorzystała z art. 4 traktatu powołującego NATO; zapis ten przewiduje konsultacje, gdy któryś z sojuszników czuje się zagrożony. To czwarty taki przypadek w 65-letniej historii Sojuszu.

Z ideą wejścia Polski do NATO jako pierwsze ugrupowanie wyszło Porozumienie Centrum.

źródło: PIS.org.pl

2014-08-21
Dzisiaj Maria Kaczyńska obchodziłaby 72. urodziny.

Maria Helena Kaczyńska, z domu Mackiewicz urodzona 21 sierpnia 1942 r. w Machowie, zginęła 10 kwietnia 2010 r. - dziś miałaby 72 lata.  PAMIĘTAMY!

2014-08-18
Święto Wojska Polskiego

W piątek, 15 sierpnia 2014 roku na placu kościoła pw Najświętszej Marii Panny w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się uroczystość patriotyczno - religijna z okazji Święta Wojska Polskiego i 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

2014-08-13

W dniu 11 sierpnia br. Poseł Marcin Witko był gościem w Radio Fama Tomaszów.

Copyright © 2014 Marcin Witko - Poseł na Sejm RP - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/aktualnosci/15rocznica-przystapienia-polski-do-nato/