Uchwała Sejmu w 15. rocznicę przystąpienia Polski do NATO

flaga nato

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje członkostwo Polski w Pakcie Północnoatlantyckim (NATO) za główny, obok członkostwa w Unii Europejskiej, fundament polskiego bezpieczeństwa narodowego – czytamy w przyjętej  jednogłośnie przez posłów uchwale w sprawie 15. rocznicy członkostwa Polski w NATO.

Sejm w uchwale wyraził podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do przystąpienia Polski do Paktu. Jak podkreślono, „przez minione 15 lat Polska wypełnia zobowiązania wynikające z konieczności prawnych, militarnych i politycznych, wiążących się z naszym udziałem w NATO”.

„W tym czasie zgodnie z deklaracjami udzielaliśmy poparcia polityce otwartych drzwi w procesie rozszerzania NATO” - głosi uchwała.
12 marca 1999 w Independence w stanie Missouri Polskę, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO.


Rocznica przyjęcia Polski do NATO przypada w okresie konfliktu na Wschodzie; wobec wydarzeń na Ukrainie Polska skorzystała z art. 4 traktatu powołującego NATO; zapis ten przewiduje konsultacje, gdy któryś z sojuszników czuje się zagrożony. To czwarty taki przypadek w 65-letniej historii Sojuszu.

Z ideą wejścia Polski do NATO jako pierwsze ugrupowanie wyszło Porozumienie Centrum.

źródło: PIS.org.pl

2014-08-31
Rada Polityczna o sytuacji społeczno-gospodarczej, polskiego górnictwa i oświaty

W sobotę 30 sierpnia 2014 r. w Rybniku odbyła się Rada Polityczna partii Prawa i Sprawiedliwości, która podjęła trzy uchwały.

2014-08-27
73. posiedzenie Sejmu RP VII Kadencji

W dniach 27 - 29 sierpnia 2014 r. potrwa 73. posiedzenie Sejmu RP VII Kadencji

2014-08-27
Konferencja „Polska Solidarna Lecha Kaczyńskiego”

W historycznej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej 26 sierpnia 2014 r. odbyła się Konferencja „Polska Solidarna Lecha Kaczyńskiego”. 

Copyright © 2014 Marcin Witko - Poseł na Sejm RP - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/aktualnosci/15rocznica-przystapienia-polski-do-nato/