Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Człowiek pokory i mądrości - zmarł Kardynał Józef Glemp

Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o śmierci Księdza Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski i Seniora.

Żegnamy człowieka, który całe swoje życie poświęcił dla dobra Kościoła w Polsce. Był żarliwym kapłanem, gorliwym biskupem i roztropnym Prymasem Polski. Wielu z nas pamięta dzień 7 lipca 1981 roku, kiedy to Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił w Watykanie biskupa Józefa Glempa, następcą zmarłego kardynała Stefana Wyszyńskiego na stolicach arcybiskupich i metropolitarnych w Gnieźnie i Warszawie oraz kolejnym Prymasem Polski, w jakże bardzo ważnych, przełomowych i trudnych czasach.

Nowy Prymas był człowiekiem niezwykle otwartym na wszelkie budzące się dobro, sprawiedliwość i wzajemną miłość, które miały ostatecznie stanowić autentyczne, moralne podłoże odrodzenia narodu i państwa. Rozumiał, że Kościół w Polsce jest zawsze związany z narodem i jest mu do końca oddany. Prymas miał świadomość, że Kościół nigdy nie może zastępować władz państwowych, politycznych czy administracyjnych. Z zaufaniem i nadzieją podejmował wyznaczone tradycją oraz wymogami prawa kanonicznego zadania kościelne. Wielokrotnie podkreślał, że Kościół jest przede wszystkim strażnikiem sprawiedliwości i miłości.

Józef Glemp to niezwykła i wielka postać. Cechowały go prostota, skromność i bezpośredniość a równocześnie mądrość. Osoby znające prywatnie prymasa Glempa, podkreślają, iż cechowała go otwartość na ludzi i umiejętność ich słuchania oraz pochylania się nad ich problemami. To niezwykła i wielka postać, która na zawsze zostanie w naszych sercach. Będzie nam go bardzo brakowało. To człowiek, który towarzyszył Kościołowi w Polsce przez ostatnie dziesięciolecia, wskazując drogę.

Prymas senior Kardynał Józef Glemp w 2010 roku został doceniony orderem Ecce Homo w Tomaszowie Mazowieckim. Laureat Orderu Ecce Homo otrzymał wyróżnienie za poświęcenie życia Bogu i wiernym, za skuteczną walkę o szlachetne wartości oraz ich szerzenie w czasach uprzedmiotowienia człowieka, za przeprowadzenie wiernych Kościoła rzymskokatolickiego przez stan wojenny oraz przemiany ustrojowe.

źródło: www.gazeta.pl

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/aktualnosci/czlowiek-pokory-i-madrosci-zmarl-kardynal-jozef-glemp/