Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Jan Paweł II i Jan XXIII Świętymi.


papieze

O godz. 10.14 w niedzielę papież Franciszek ogłosił świętymi Jana Pawła II i Jana XXIII. We mszy kanonizacyjnej uczestniczyło ok. 800 tys. wiernych. Był emerytowany papież Benedykt XVI. W uroczystościach kanonizacyjnych uczestniczył także Jarosław Kaczyński z kilkudziesięcioma politykami PiS.

Franciszek nazwał nowych świętych „ludźmi mężnymi". O Janie Pawle II powiedział też, że to „papież rodziny”.

Na placu Świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione zebrało się około pół miliona pielgrzymów z całego świata. Dominowali wśród nich Polacy. 300 tys. osób obejrzało transmisję z mszy na telebimach ustawionych na rzymskich placach i ulicach.

Ryt kanonizacji rozpoczęła prośba o wpisanie obu papieży w poczet świętych. Poprosili o to Franciszka - trzykrotnie wygłaszając formułę - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato i postulatorzy procesów: ojciec Giovangiuseppe Califano i ksiądz Sławomir Oder.

Kardynał Amato podszedł do papieża wraz z dwoma postulatorami procesów kanonizacyjnych i powiedział: „Ojcze Święty, Święta Matka Kościół prosi usilnie o to, by Wasza Świątobliwość wpisał błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych i aby jako tacy wzywani oni byli przez wszystkich chrześcijan”.

Papież wygłosił słowa: „Drodzy bracia, zanieśmy nasze prośby do Boga Ojca Wszechmogącego przez Jezusa Chrystusa o to, aby za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Dziewicy i wszystkich świętych wspierał swą łaską akt, który mamy uczynić”.

Następnie Franciszek wygłosił uroczyście formułę kanonizacyjną: „Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

Słowa te wierni powitali owacją i łzami wzruszenia. Do ołtarza przyniesiono relikwie świętych Jana XXIII i Jana Pawła II.

Relikwiarz z krwią polskiego papieża niosła pochodząca z Kostaryki Floribeth Mora Diaz, której uzdrowienie z tętniaka mózgu wybrano jako cud do jego kanonizacji. Kobiecie towarzyszył mąż. Relikwię skóry Jana XXIII wnieśli jego najbliżsi krewni z rodziny Roncalli. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Amato skierował do papieża słowa podziękowań za ogłoszenie nowych świętych.

W homilii papież Franciszek powiedział: „Jan XXIII i Jan Paweł II mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych rąk i Jego przebitego boku. Nie wstydzili się ciała Chrystusa, nie gorszyli się Nim, Jego krzyżem”. „Nie wstydzili się ciała swego brata, ponieważ w każdej osobie cierpiącej dostrzegali Jezusa” – dodał. Podkreślił następnie: „Byli to dwaj ludzie mężni, pełni męstwa Ducha Świętego i złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia”.

Papież przypomniał, że nowi święci byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku. „Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii; silniejsze było w nich miłosierdzie Boga” - zauważył.

Franciszek powiedział, że w obu papieżach, „kontemplujących rany Chrystusa i świadkach Jego miłosierdzia” była „żywa nadzieja” wraz z „radością niewymowną i pełną chwały”. „Oto są nadzieja i radość, jaką dwaj święci papieże otrzymali w darze od zmartwychwstałego Pana i z kolei przekazali obficie Ludowi Bożemu, otrzymując za to nagrodę wieczną” - mówił papież.

Przypomniał też, że taką nadzieją i tą radością żyła pierwsza wspólnota wierzących w Jerozolimie. Jest to wspólnota, wskazał, w której „żyje się tym, co najistotniejsze z Ewangelii, to znaczy miłością, miłosierdziem, w prostocie i braterstwie”.

„Taki obraz Kościoła miał przed sobą Sobór Watykański” - zaznaczył.

Papież wyraził przekonanie, że dwaj jego święci poprzednicy „współpracowali z Duchem Świętym, aby odnowić i dostosować Kościół do jego pierwotnego obrazu, który nadali mu święci w ciągu wieków”.

Stwierdził, że to święci prowadzą Kościół naprzód i sprawiają, że się rozwija. „Zwołując Sobór, Jan XXIII okazał taktowne posłuszeństwo Duchowi Świętemu, dał się Jemu prowadzić i był dla Kościoła pasterzem, przewodnikiem, który sam był prowadzony. To była jego wielka posługa dla Kościoła. Był papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu” - powiedział Franciszek.

Następnie podkreślił, że w posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny. „Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno on z nieba towarzyszy i go wspiera” - powiedział Franciszek odnosząc się do przygotowań do październikowego synodu na temat duszpasterstwa rodzin i następnego, który odbędzie się w 2015 roku.

Papieską homilię zakończyły słowa: „Niech ci obaj nowi święci pasterze Ludu Bożego wstawiają się za Kościołem, aby w ciągu tych dwóch lat procesu synodalnego był on posłuszny Duchowi Świętemu w posłudze duszpasterskiej dla rodziny”.

„Niech nas obaj nauczą, byśmy nie gorszyli się ranami Chrystusa, abyśmy wnikali w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, które zawsze żywi nadzieję, zawsze przebacza, bo zawsze miłuje” - dodał Franciszek wśród oklasków wiernych.

Mszę zakończyła modlitwa maryjna Regina coeli (Do Królowej Niebios), przed którą papież podziękował wszystkim jej uczestnikom oraz organizatorom.

Słowa podziękowań skierował najpierw do uczestniczącego we mszy emerytowanego papieża Benedykta XVI, z którym przed mszą i po jej zakończeniu wymienił serdeczne uściski.

Następnie Franciszek dziękował kardynałom, biskupom oraz kapłanom z całego świata, a także oficjalnym delegacjom.

Zwrócił się też do rodaków obu świętych: „Z wielką miłością pozdrawiam pielgrzymów z diecezji Bergamo i Krakowa! Umiłowani, uczcijcie pamięć dwóch świętych papieży, wiernie realizując ich nauczanie”.

Wyraził wdzięczność władzom Rzymu i diecezji rzymskiej, siłom porządkowym, wolontariuszom. Dziękował też mediom. „Szczególne pozdrowienie niech dotrze do chorych i osób w podeszłym wieku, którym nowi święci byli szczególnie bliscy” - dodał.

Ogromny ścisk panował w chwili sakramentu komunii, gdy tysiące wiernych wyciągając ręce do góry przywoływało udzielających go księży.

Na mszy było ponad 90 delegacji. Ojczyzny nowych świętych reprezentowali prezydenci i premierzy - Bronisław Komorowski i Donald Tusk oraz Giorgio Napolitano i Matteo Renzi. Po mszy Franciszek podszedł do prezydenta RP i jego małżonki i pożegnał się z nimi, podobnie jak z członkami pozostałych delegacji, wśród których było 24 głów państw.

Następnie papież długo objeżdżał w papamobile plac Świętego Piotra i via della Conciliazione pozdrawiając tłumy wiernych. Na kilka minut zaprosił do samochodu burmistrza Rzymu Ignazio Marino, by podziękować mu za przygotowanie miasta.

Piccola Polonia (mała Polska) na Piazza Navona - tak włoskie media opisały słynny rzymski plac wypełniony przez tysiące polskich pielgrzymów, którzy tam obejrzeli transmisję ze mszy kanonizacyjnej. Wokół Fontanny Czterech Rzek Berniniego powiewały polskie flagi. Rozwieszono transparenty z nazwami miast i miejscowości, z których przybyły pielgrzymki.

Po zakończeniu mszy wierni ruszyli w kierunku bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd nowym świętym przy ich grobach. Bazylika watykańska będzie otwarta do godziny 22.

źródło: www.pis.org.pl

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/aktualnosci/jan-pawel-ii-i-jan-xxiii-swietymi/