Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Łódzkie Forum - Poseł Marcin Witko o spółdzielniach mieszkaniowych

W dniu 18 marca 2013 roku Poseł Marcin Witko był gościem programu publicystycznego "Łódzkie forum" w TVP 3 Łódź. Rozmowa w programie Katarzyny Majewskiej dotyczyła spółdzielni mieszkaniowych

„Spółdzielcze prawo lokatorskie, spółdzielcze prawo własnościowe i odrębna własność, która jest jedynym możliwym zabezpieczeniem bezpieczeństwa lokatorów na dzień dzisiejszy. Ponieważ spółdzielnie są zwykłym podmiotem rynkowym, to niektórzy zarządcy spółdzielni korzystając z możliwości, jakie przysługują innym przedsiębiorcom, podejmują ryzykowne działania, np. inwestują w akcje. Takie działania niosą za sobą duże ryzyko. Co będzie wówczas gdy spółdzielnia upadnie, przejmie ją syndyk? Co wówczas stanie się z lokatorami? Nikt nie będzie się liczył z lokatorami mieszkającymi tam od kilkunastu lat. Syndyk zrobi co uważa za słuszne, kosztem ludzi wyrzucając ich na bruk” - Marcin Witko Poseł na Sejm RP.

Wszystkie problemy państwa, również te związane z funkcjonowaniem spółdzielni mieszkaniowych mają swoje podłoże w sytuacji gospodarczej kraju. Coraz więcej ludzi pozostaje bez pracy, nie posiadając dochodu nie płacą za czynsz. To jest bardzo poważny problem. Obecnie od kilkunastu do kilkudziesięciu procent lokatorów nie płaci za czynsz. Sytuacja finansowa spółdzielni staje się coraz trudniejsza, dlatego tak ważne jest, aby zarządy spółdzielni prowadziły rozważną a zarazem bezpieczną politykę finansową.

Jedną z największych zdobyczy demokracji jest własność. Prawo i Sprawiedliwość zapoczątkowało proces potrzebnych zmian w 2007 roku uchwalając stosowną ustawę dot. spółdzielni mieszkaniowych. Projekt ten min. wprowadził kadencyjność rad nadzorczych, umożliwił każdemu członkowi spółdzielni wgląd do dokumentów, obniżył o 50% tzw. taksę notarialną. Projekt PiS przyczynił się do uwłaszczenia setek tysięcy ludzi, którzy dziś mogą cieszyć się prawem odrębnej własności. Naszym obowiązkiem jest stworzenie kolejnych prawnych możliwości, aby jeszcze bardziej ułatwić i udogodnić przekształcanie lokali w odrębną własność. Jednocześnie stoimy na stanowisku, iż nie należy niszczyć pozytywnego dorobku spółdzielczości mieszkaniowej. Nie mniej jednak, należy bezwzględnie zwalczać wszelkie patologie w zarządach spółdzielni mieszkaniowych.

Polityka finansowa spółdzielni w zasadzie nie podlega żadnej kontroli zewnętrznej. NIK mógłby być tą instytucją, która na wniosek członków spółdzielni przeprowadza kontrolę w spółdzielni.

Spółdzielnie nie podlegają ustawie o zamówieniach publicznych. Za inwestycje mogą płacić tyle, ile im się podoba.Koszty wynagrodzenia zarządów spółdzielni (prezes, zastępca, członkowie zarządu) jak wynika z informacji medialnych, niekiedy przekraczają 50 000 miesięcznie. Mogą zatrudniać tylu pracowników ile im się podoba, często przechowując zasłużonych działaczy jedynej słusznej partii".

Za to wszystko ktoś musi zapłacić. Najczęściej są to lokatorzy. Spółdzielnie nie mogą być państwem w państwie, dlatego prace nad zmianami w prawie dotyczącym spółdzielni mieszkaniowych są konieczne.

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/aktualnosci/lodzkie-forum-posel-marcin-witko-o-spoldzielniach-mieszkaniowych/