Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Niepokojące informacje o braku popularnych leków potrzebnych w zwalczaniu chorób nowotworowych

Interpelacja nr 3882

do ministra zdrowia

w sprawie niepokojących informacji o braku popularnych leków, tzw. cytostatyków, potrzebnych w zwalczaniu chorób nowotworowych

Szanowny Panie Ministrze! Od kilku tygodni docierają do mnie niepokojące informacje o praktycznie wyczerpanych zapasach leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, tzw. cytostatykow. Sygnalizowane przez media telewizyjne i prasowe braki dotyczą m.in. takich leków jak: dakarbazyna, ifosfamid, bleomycyna, etopozyd, methotrexate. Leki te są podstawowymi lekami chemioterapii wielu rodzajów nowotworów zarodkowych jądra, nowotworów jajnika, chłoniaków, białaczek, raka piersi, płuca i innych. Wspomnianych leków nie ma w hurtowniach, a w wielu szpitalach zapasy się wyczerpały bądź są na wyczerpaniu. Zaczyna ich brakować w wielu placówkach onkologicznych w kraju.

Choroby nowotworowe stanowią drugą przyczynę zgonów w naszym kraju. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne w leczeniu tego typu chorób jest szybkie podjęcie leczenia i nieprzerwana terapia. Tak samo bulwersujące, jak i przerażające są wypowiedzi pacjentów, którzy z powodu braku wspomnianych leków odsyłani są z kwitkiem do domu. Trzeba jasno powiedzieć, że czasem odroczenie chemii o więcej niż tydzień może przekreślić szanse na wyleczenie. Często bywa tak, że lekarze z powodu braku leków muszą zmieniać schematy chemioterapii, bo w przeciwnym razie pacjenci w ogóle nie dostaliby chemii. Na posiedzeniu Komisji Zdrowia w dniu 28 marca br. podczas omawiania sprawozdania z realizacji ˝Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych˝ skierowałem pytanie do przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia w kwestii niedoboru cytostatykow. W odpowiedzi usłyszałem, że w ciągu pół roku sytuacja powinna wrócić do normy. Dla chorych na nowotwór złośliwy pół roku to wieczność, a w tej sytuacji to raczej skrócona droga do wieczności.

W związku z powyższym proszę o odpowiedz na następujące pytania:

1. Jakie są przyczyny zaistniałej, opisanej powyżej, dramatycznej sytuacji chorych na nowotwory?

2. Jaka jest skala problemu w ocenie Ministerstwa Zdrowia?

3 Czy ustawa refundacyjna, która weszła w życie 1 stycznia br., nie wpływa pośrednio na kłopoty z brakiem leków i ich zamienników niezbędnych w leczeniu chemioterapią?

4. Czy NFZ odmawia sfinansowania produktów z importu?

5. Czy Ministerstwo Zdrowia dostrzega powagę problemu? Jeśli tak, to czy ma szybki plan wyjścia z tej trudnej sytuacji?

6. Czy możliwe jest wprowadzenie nadzwyczajnej procedury importu docelowego dla konkretnego chorego, pozbawionej biurokracji, w trybie przyspieszonym?

7. Czy cena zamiennika, nawet nieznacznie wyższa od tej wynegocjowanej przez Ministerstwo Zdrowia, może być barierą nie do pokonania w jego wprowadzeniu i sfinansowaniu przez NFZ?

Z poważaniem

Poseł Marcin Witko

Warszawa, dnia 12 kwietnia 2012 r.

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/aktualnosci/niepokojace-informacje-o-braku-popularnych-lekow-potrzebnych-w-zwalczaniu-chorob-nowotworowych/