Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Obchody 600-lecia powstania miejscowości Smardzewice

W dniu 27 lipca 2012 r. Poseł Marcin Witko uczestniczył w jubileuszu sześćsetlecia powstania Smardzewic. Uroczystości zostały rozpoczęte mszą polowa przy źródle Św. Anny. Z tej okazji odbył się plenerowy spektakl teatralny w trzech aktach pt. „Smardzewice zawsze wolne”. W spektaklu znalazło się m.in. objawienie Świętej Anny Wojciechowi Głowie (które dało początek budowie architektonicznej perły Smardzewic – klasztoru O.O. Franciszkanów wraz z przyległym kościołem), bunt i pacyfikacja wsi przez carskie wojska w 1905 roku oraz wieńcząca niepodległościową działalność mieszkańców wizyta Ignacego Mościckiego w roku 1929, ówczesny korowód dożynkowy przez wieś i zachowane jako wzruszający dowód historyczny przemówienia wybitnych smardzewian z tamtego okresu.

Po zakończeniu spektaklu odbyła się tradycyjna biesiada do późnych godzin wieczornych. Nieplanowaną, spontaniczną aczkolwiek miła niespodzianka dla mieszkańców Smardzewic był występ na scenie Marcina Witko Posła na Sejm RP, który pięknie zaśpiewał przy akompaniamencie gitary utwór Czesława Niemena pt. „Czas jak rzeka”. Występ został przyjęty przez przybyłą publiczność gromkimi brawami i aplauzem. Wieczorem rozpoczęła się tradycyjna smardzewicka zabawa ludowa do późnych godzin wieczornych.

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/aktualnosci/obchody-600-lecia-powstania-miejscowosci-smardzewice/87