Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Sejm przyjął uchwałę ws. solidarności z Ukrainą.

sejm

Na dodatkowym posiedzeniu Sejmu 05.03.2014 r. poświęconym aktualnej sytuacji na Ukrainie Izba podjęła przez aklamację uchwałę, w której solidaryzuje się z narodem ukraińskim oraz łączy w bólu z rodzinami ofiar walk na Majdanie. Ten specjalny dokument, przyjęty  jednogłośnie przez posłów, w sposób szczególny podkreśla ukraińską suwerenność i integralność terytorialną. - Ukraina jest wolnym i suwerennym państwem. Terytorialna integralność nie może być naruszana ani kwestionowana - głosi uchwała Sejmu.

Dokument jest także wyrazem poparcia dla procesów demokratycznych zachodzących na Ukrainie i wobec nowych władz tego kraju. - Demokratyczne przemiany na Ukrainie są uznawane i wspierane przez demokratyczny świat - zaznaczono w uchwale. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje poparcie dla suwerennych wysiłków narodu ukraińskiego na rzecz kontynuowania demokratycznej transformacji - podkreślono. Ponadto, Izba wyraziła przekonanie, że nowy ukraiński rząd, który jest legalną władzą, będzie podejmował wysiłki w tym kierunku.

W uchwale Sejm określił polityczno-wojskowe działania Rosji wobec Ukrainy, szczególnie Krymu, jako naruszenie praw suwerennego państwa. Jak napisano, działania te są pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych, zasad współpracy międzynarodowej wytyczonych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, memorandum budapesztańskiego z 1994 r., rosyjsko-ukraińskiego traktatu o przyjaźni z 1997 r. oraz bilateralnej umowy o stacjonowaniu wojsk rosyjskich w bazie w Sewastopolu.

Ponadto Sejm skierował apel do polskiego rządu „o podjęcie dalszych wysiłków na rzecz politycznego i ekonomicznego wsparcia  ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej”. - Szczególne znaczenie ma tu szybkie opracowanie i wdrożenie pakietu stabilizacyjnego dla gospodarki Ukrainy oraz wprowadzenie ułatwień wizowych dla obywateli tego kraju - czytamy w uchwale.

Posłowie zaapelowali również do parlamentów państw NATO oraz Unii Europejskiej, aby podjęły one inicjatywy, „które doprowadzą do poparcia demokratycznych aspiracji narodu ukraińskiego oraz do wyrażenia solidarności z Ukrainą w działaniach zmierzających do utrzymania jej suwerenności i integralności terytorialnej”.

 Projekt uchwały autorstwa PiS dot. sytuacji na Ukrainie.

Przeczyta projekt uchwały

Polecam również artykuł:

http://telewizjarepublika.pl/sejm-przyjal-uchwale-ws-solidarnosci-z-ukraina,4620.html#.UxghmSc2m68

źródło: http://www.sejm.gov.pl

zdjęcie: Rafał Zambrzycki

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/aktualnosci/sejm-przyjal-uchwale-ws-solidarnosci-z-ukraina/