Facebook
Twitter
Google+
YouTube

1Wernisaż wystawy fotografii Erica Pawlitzky'ego

Dużym zainteresowaniem cieszył się wernisaż wystawy fotografii Erica Pawlitzky'ego „Und alles ist weg – Miejsca, których nie ma”, który odbył się w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie. Oglądać można była piękne zdjęcia, ale także spróbować zupy cebulowej przygotowanej według receptury z czasów I Wojny Światowej i zobaczyć jak kiedyś wyglądał szpital polowy.

Wystawa upamiętnia 100. rocznicę zakończenia walk nad Pilicą w 1915 roku. Autor, Eric Pawlitzky, z zawodu prawnik, na co dzień mieszka w Berlinie i jest stypendystą Fundacji
współpracy Polsko – Niemieckiej. Fotografią zajmuje się od 1974 roku i ma na koncie wystawy w kilku krajach Europy. Wystawa artysty, dziś otwarta w Skansenie Rzeki Pilicy, swoją premierę miała w sierpniu 2014 roku w Instytucie Polskim w Monachium.

Na ekspozycję składa się 30 wielkoformatowych zdjęć miejsc bitew z okresu I Wojny Światowej na ziemiach polskich, sfotografowanych po stu latach. Część z nich wiąże się ze słynną Operacją Łódzką. Ukazują one w przejmujący sposób tragizm tych walk i bolesną świadomość nieuniknionego czasu, a zarazem fascynację autora pięknem polskiego krajobrazu.

Z obrazami znakomicie koresponduje kilkadziesiąt obrazów tzw. sztuki okopowej z okresu Wielkiej Wojny, pochodzących ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy. Posiada on obecnie największą w Polsce, liczącą ponad 1.200 eksponatów, kolekcję żołnierskich dzieł, tworzonych częstokroć w warunkach frontowych. Wiele z nich porusza do głębi swoją pokojową i religijną symboliką.

Wernisaż, który dziś odbył się w Skansenie, został połączony z prezentacją szpitala polowego wraz z inscenizacją w wykonaniu GRH Strzelcy im. 31 Pułku z Mszczonowa i GRH „Żelazny Orzeł” z Łodzi.

Wystawa będzie czynna do końca czerwca 2015 roku.

123456
789101112
13141516  

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/aktualnosci/wernisaz-wystawy-fotografii-erica-pawlitzky-ego/