Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Wystawa wycinanki ludowej

13 maja 2013r. w Biurze poselskim Marcina Witko odbył się wernisaż wystawy wycinanek ludowych Aleksandra Dutkiewicza Twórcy Ludowego z Inowłodza.

Aleksander Dutkiewicz – twórca ludowy (wycinankarstwo).

Wywodzi się z rodziny, która bardzo starannie pielęgnowała tradycje ludowe. Umiejętności tkania, haftowania, wycinania, wyrabiania ozdób z bibuły i słomy, zdobienia jajek przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Ślady tworzenia sztuki ludowej w rodzinie p. Aleksandra Dutkiewicza (zam. wieś Zakościele, gm. Inowłódz) sięgają przynajmniej czterech pokoleń tj. końca drugiej połowy XIX wieku (zapisy w różnych publikacjach).

Twórca ludowy wdzięczny jest swojej babci Agacie Sobolewskiej – twórczyni ludowej, która zainteresowała go m.in. wycinankarstwem. Później podpatrując sposób tworzenia przez babcię oraz jej siostry Józefę Siwek i Antoninę Królik zaczął wycinać samodzielnie.

Bardzo szybko nauczył się sztuki wycinania. Pierwsze swoje sukcesy osiągnął już w wieku 14 lat – było to wyróżnienie w konkursie „Wycinanka ludowa” zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Rawskiej. Pan Aleksander Dutkiewicz wycina do chwili obecnej, a trwa to już 45 lat. W ciągu tych lat zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jego wycinanki, to tradycyjne „rózgi” rawskie, ażurowe koła i kwadraty w kolorach: czarnym, czerwonym, zielonym i fioletowym. W swoich zbiorach posiada bardzo bogatą kolekcję wycinanek – około 300 sztuk; są niepowtarzalne . Oprócz wzorów wymaganych etnograficznie, wycina również motywy okazjonalne.

Pan Aleksander Dutkiewicz prowadzi zajęcia warsztatowe. Jako twórca ludowy, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych uczestniczy w kiermaszach, konkursach i wystawach.

Wycinanki twórcy ludowego znajdują się w Muzeum Ziemi Rawskiej, Muzeum Częstochowskim, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum Lubelskim, Muzeum w Piotrkowie Tryb. Ponadto współpracuje z Łódzkim Domem Kultury, Stowarzyszeniem Dolina Pilicy, Stowarzyszeniem Aktywny Brzustów, GOK w Inowłodzu.

Osoby, którym bliski jest temat twórczości ludowej i wycinanki polecamy stronę www.wycinankaludowa.pl, a w miesiącach letnich zapraszamy do galerii Pana Aleksandra Dutkiewicza (Inowłódz, ul. Brzustowska 21).

Wystawę można obejrzeć w godzinach pracy biura (pn. – pt. 8:00 - 16:00).

Zapraszamy.

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/aktualnosci/wystawa-wycinanki-ludowej/379