Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Wystąpienie z 02 kwietnia 2014 r.

Posiedzenie Sejmu RP nr 65

9 punkt porządku dziennego:

Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z realizacji ˝Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce˝ w 2012 r. (druk nr 1901) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 2229).

Poseł Marcin Witko:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Kontynuując niejako myśl moich przedmówców - faktycznie ta kwota wpływająca do budżetu z akcyzy na wyroby tytoniowe, 18,5 mld zł, i praktycznie ta sama kwota wydawana na leczenie budzi zgrozę. Autentycznie wypada zadać pytanie, czy naprawdę nie lepiej byłoby zaangażować większe środki w profilaktykę i wczesną diagnostykę niż później w konkretne przypadki leczenia ludzi już chorych, najczęściej na nowotwory, ale nie tylko, bo chodzi też o zespoły chorób wieńcowych itp.

    Panie ministrze, szkoda, że nie uczestniczyliście państwo w dzisiejszej konferencji, dlatego że tam można było uzyskać podpowiedź, jak odpowiedzieć na zasadnicze i kluczowe pytania co do służby zdrowia, prowadzenia w systemie służby zdrowia w Polsce spraw zdrowia publicznego. Źle się stało, że państwo nie uczestniczyliście w tej konferencji, bo warto by było, żebyście państwo nam odpowiedzieli, co jest w tej chwili ważniejsze - czy faktycznie docieranie do poszczególnych przypadków, czy profilaktyka i wczesna diagnostyka, i to nie tylko w zakresie chorób nowotworowych, ale w ogóle w zakresie zdrowia publicznego w Polsce. (Dzwonek) Rocznie z powodu palenia umiera ok. 55 tys. osób w Polsce. To jest bardzo dużo i wobec takiego problemu absolutnie nie można przechodzić obojętnie. Doceniamy wszystkie działania, które powodują zmniejszenie liczby palaczy w Polsce, niemniej jednak nie wolno poprzestawać na tych działaniach, natomiast trzeba rozpropagowywać kolejne kampanie społeczne, które spowodują, że będziemy, być może, wydawać dużo więcej na promocję, ale znacznie mniej na leczenie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/sejm/wystapienia/wystapienie-z-02-kwietnia-2014-r/612