Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Wystąpienie z 11 października 2013 r.

   Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Zacznę może od tego - żeby faktycznie powielić w pewnym sensie słowa pana ministra Ujazdowskiego - iż najlepszym dowodem na to, że pełni pan swoją funkcję w sposób chyba najbardziej oczekiwany przez obywateli, jest to, że jako jeden z nielicznych ministrów nie usłyszał pan dotąd w swojej karierze wniosku o wotum nieufności. I to jest jak najbardziej najlepszy dowód na to, że jest pan właściwą osobą na właściwym miejscu. Niemniej jednak proszę pozwolić na moją subiektywną ocenę odnośnie wciąż obniżającego się według mnie poziomu kultury w Polsce. Mimo iż nakłady na kulturę rosną i mimo że wydatki Polaków na kontakt z kulturą też rosną, to według mojej subiektywnej oceny ten kontakt z kulturą jest wciąż bardzo słaby, a nakłady na kulturę wciąż za małe. Dlaczego nakłady na kulturę są wciąż za małe? Otóż nakłady inwestycyjne niekoniecznie wpływają na jakość polskiej kultury. Jeden przykład - krótko, nie mam zbyt wiele czasu - sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, niedawno otwarta, duże pieniądze zainwestowane w salę. Proszę powiedzieć: Ile pieniędzy z tych środków przeznaczonych na budowę nowej sali przeznaczono na zakup nowych instrumentów? Nie ma fortepianów nowych, nie ma pianin nowych, nie ma nowych instrumentów, a to są narzędzia do tego, żeby tworzyć jakość polskiej kultury, polskiej muzyki w tym wypadku. Jeśli chodzi o wydatki Polaków, tak jak wspomniałem, obiektywnie rzecz ujmując i posługując się danymi z GUS, Polacy z roku na rok coraz więcej wydają na kulturę, tylko jaka kultura ciąży kieszeniom Polaka? Otóż połowę tych środków, które Polacy wydają na kulturę, wydają na opłatę z tytułu abonamentu (Cyfra+, Canal+) bądź też zakup nowych odbiorników telewizyjnych. (Dzwonek) To taka kultura niestety ciąży kieszeni Polaków.

    Panie ministrze, jeśli pani marszałek pozwoli, króciutkie pytania dosłownie na koniec.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Proszę kontynuować, ale i konkludować.

    Poseł Marcin Witko:

    Jakie środki wydatkowane zostały na zakup instrumentów muzycznych w przypadku sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi? Jaki procent wydatkowanych środków na budowę sal koncertowych, tych samodzielnych i tych oczywiście przy szkołach i uczelniach muzycznych, stanowią środki przeznaczone na zakup instrumentów muzycznych czy urządzeń służących do reżyserii dźwięku? I pytanie ˝regionalne˝. Czy widzi pan minister możliwość przeznaczenia środków na budowę choćby małej sali koncertowej w szkole muzycznej I i II stopnia w Tomaszowie Mazowieckim, w stolicy powiatu liczącego 125 tys. mieszkańców? Dziękuję bardzo.

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/sejm/wystapienia/wystapienie-z-11-pazdziernika-2013-r/