Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Wystąpienie z dnia 12 stycznia 2012

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Plany czy też słynne priorytety polskiego rządu na czas prezydencji były bardzo ambitne. Niestety nie wszystkie udało się zrealizować. Wśród nich chciałbym poruszyć kwestię priorytetów i wzmacniania rozwoju tzw. Partnerstwa Wschodniego oraz polityki sąsiedztwa. Po pierwsze, z przykrością i wielkim niepokojem należy odnotować fakt nieustannie pogarszających się stosunków polsko-białoruskich. Przedstawiciele rządu Rzeczypospolitej od długiego czasu prowadzą politykę marginalizowania problemów Polaków na Białorusi, pozostawionych samym sobie, niepotrzebnie tak różnicowanych. Po drugie, kolejne kompletne fiasko założeń polskiej prezydencji to fakt, iż nie udało się zakończyć negocjacji stowarzyszeniowych z Ukrainą oraz nie podpisano traktatu stowarzyszeniowego. Po trzecie, polska dyplomacja zupełnie pominęła problem Naddniestrza. W dniach 30 listopada i 1 grudnia w Wilnie w ramach OBWE prowadzone były rozmowy dotyczące przyszłości Naddniestrza. Polska sprawująca prezydencję w Unii Europejskiej nie podjęła żadnych działań mających na celu włączenie się do uregulowania tego europejskiego problemu. Tymczasem, bez wątpienia, właśnie Polska ma wiele przesłanek, aby jak najszybciej i najbardziej intensywnie zaangażować się we wspomniany problem; chociażby fakt, że północne tereny dzisiejszego Naddniestrza znajdowały się w granicach I Rzeczypospolitej.

Pytania, panie ministrze: Po pierwsze, dlaczego polska prezydencja nic nie zrobiła w sprawie problemu Naddniestrza? Po drugie, jakie są efekty polityki wschodniej i dlaczego nie udało się podpisać umowy stowarzyszeniowej Unia Europejska - Ukraina? Po trzecie, co się konkretnie zmieniło na korzyść w stosunkach Unia Europejska - Białoruś, Polska - Białoruś? Po czwarte, co się poprawiło w sytuacji Polaków mieszkających na Białorusi? (Dzwonek) Po piąte, czy polski rząd planuje w najbliższym czasie podjęcie znaczących inicjatyw w ramach projektu Partnerstwa Wschodniego? Dziękuję bardzo.

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/sejm/wystapienia/wystapienie-z-dnia-12-stycznia-2012/