Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Wystąpienie z dnia 26 lipca 2012

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Powiem wprost: omawiany projekt ustawy ma na celu zniesienie rzekomych przywilejów w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych po to, aby rząd mógł pozyskać środki na łatanie dziury budżetowej. Szkoda, że środków na ten cel nie pozyskuje się poprzez znoszenie przywilejów w podatku dochodowym lub obrotowym od osób prawnych, czyli od wielkich koncernów zagranicznych, hipermarketów czy też banków. Po raz kolejny rząd uderza bezpośrednio w obywateli w ramach, zdaje się, forsowanej polityki przyjaznego państwa.

W swej wypowiedzi chciałbym odnieść się do dwóch kwestii. Po pierwsze, do likwidowanej w ramach projektu ustawy możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przysługującej w stosunku do przychodów uzyskanych przez twórców. Kultura narodowa nie powstaje w fabryce, nie tworzą jej Chińczycy czy Meksykanie. Polskich książek, polskiej muzyki, filmu, obrazu czy rzeźby nie da się sprowadzić z zagranicy, tak jak np. koszuli czy swetra. Dzieje się tak dlatego, że tutaj robotnikiem jest obdarzony wyjątkowych talentem twórca. Posłużę się cytatem: Trzeba ludziom bardzo precyzyjnie wyjaśnić, że twórcy mają pewną ulgę podatkową dlatego, że muszą bardzo dużo czasu, często też pieniędzy zainwestować w to, żeby ich dzieło w ogóle mogło być sprzedane. Jeśli dobrze pamiętam, to autorem tego pomysłu był Boy-Żeleński jeszcze przed wojną. Nawet komuniści nie odważyli się tego oczywistego przywileju odebrać. Koniec cytatu. Kto jest autorem tych słów? 8 czerwca 2006 r., Polskie Radio, Program I, ˝Sygnały Dnia˝, pan Donald Tusk.

Co takiego się stało, że w tej jakże ważnej dla polskiej kultury sprawie dziś pan premier zmienił zdanie? (Dzwonek) Czy chcecie państwo, aby nasze dzieci czytały polskie książki, słuchały polskich piosenek, chodziły na polskie filmy i były dumne z wybitnych polskich artystów? Jeśli tak, to zrezygnujcie z tego pomysłu, budżet naprawdę tego nie odczuje, a pozostawienie dotychczasowego rozwiązania pozwoli być może uchronić przed całkowitą zapaścią polską kulturę narodową.

Pani marszałek, bardzo proszę, jeszcze ostatnie pytanie.

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/sejm/wystapienia/wystapienie-z-dnia-26-lipca-2012/91