Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Wystąpienie z dnia 27 kwietnia 2012

Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Jeszcze niedawno mieliśmy możliwość przeczytania w rozmaitych gazetach tytułów, pozwolę sobie przytoczyć cztery z nich z ulubionej gazety Platformy Obywatelskiej: ˝Odesłali bez leków pacjentów chorych na raka˝, ˝Wojna szpitali z NFZ˝, ˝Brakuje leków dla chorych na raka˝, ˝Kto ma umrzeć, a kto będzie żył˝. A dzisiaj dyskutujemy o bardzo ważnym sprawozdaniu i jest nas garstka posłów, ogólnie mówiąc.

(Poseł Maciej Orzechowski: Was jest garstka. Można na palcach jednej ręki policzyć.)

Jeden klub nawet nie zaprezentował swojego stanowiska w tej ważnej sprawie. Zobaczcie państwo, jaki to paradoks, jaka ta zbieżność sytuacji z sytuacją tych, o których dzisiaj mówimy. Oni też bardzo często cierpią w ciszy, w samotności, mniej więcej tak, jak my dzisiaj obradujemy nad tą niesłychanie ważną sprawą.

(Poseł Maciej Orzechowski: My nie obradujemy w ciszy.)

Pacjenci cierpiący na choroby nowotworowe bardzo często skarżą się na to, że mają nierówny dostęp do leczenia onkologicznego. Drogę dotarcia do lekarza nazywają istnym torem przeszkód. Często zdarza się, że szpital odsyła do poradni tuż przed zabiegiem w celu wykonania dodatkowych badań, co wydłuża niesamowicie czas leczenia. Pacjenci skarżą się na słaby dostęp do informacji na temat możliwości terapii, na ograniczony dostęp do nowoczesnych terapii i na brak zaufania do skutecznego systemu opieki zdrowotnej.

Szanowni Państwo! Polski Stadion Narodowy kosztował blisko 2 mld zł. ˝Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych˝ - to blisko 2,5 mld zł, z jednym zastrzeżeniem, na 10 lat. Na 10 lat 2,5 mld zł. Wydatki w przeliczeniu na głowę, jeśli chodzi o onkologię, wyglądają mniej więcej tak: Niemcy - 216 euro, Szwecja - 207, Francja - 205, A słabsze ekonomicznie kraje: Czechy - 72 euro na głowę, Węgry - 61, Słowacja - 68 euro. Ile Polska, proszę państwa? 41 euro na pacjenta.

Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Chciałbym skierować następujące pytania: Czy rząd zamierza wprowadzić właściwe finansowanie, adekwatne do wzrostu liczby chorych i rozwoju nowych technologii? I jakie działania podejmiecie państwo, aby poprawić dostęp do wszystkich elementów skojarzonego leczenia, to jest do chirurgii, radioterapii i leczenia farmakologicznego? Dziękuję państwu bardzo.

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/sejm/wystapienia/wystapienie-z-dnia-27-kwietnia-2012/23