Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Wystąpienie z dnia 8 listopada 2012

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! Problem polskiego sądownictwa tkwi nie w wielkości i liczbie polskich sądów, ale w jakości i profesjonalizmie orzekania. Nowo mianowani sędziowie to są najczęściej osoby młode, z niewielkim doświadczeniem zarówno zawodowym, jak i życiowym. Zaglądam do informacji Krajowej Rady Sądownictwa, która została przedstawiona w Sejmie, i dowiaduję się, że w 2011 r. do konkursu na stanowiska sędziowskie przystąpiło 77 prokuratorów, nominacje uzyskało 5 z nich, 72 odpadło.

W tym samym roku na stanowiska sędziowskie mianowano 89 asystentów sądowych. I pytanie za 10 punktów: W czym tych 89 przyjętych asystentów było lepszych od tych 72 odrzuconych prokuratorów? Co przeważyło o wyborze asystentów? Czy nie przypadkiem predyspozycje genetyczne? Jak to się ma do deklaracji, do państwa deklaracji: zawód sędziego ukoronowaniem kariery prawniczej?

Przytoczę pewną znaną anegdotę dotyczącą wspomnianego problemu. Pewien młody prawnik elegancko ubrany staje przed komisją, która ma stwierdzić jego przydatność do zawodu sędziowskiego. Zanim jednak rozpoczyna egzamin, z jego ust padają słowa: tatusiu, tylko bardzo proszę o łatwe pytania. Niestety coraz częściej ta anegdota staje się faktyczną zmorą dzisiejszego wymiaru sprawiedliwości.

Pan minister powinien również zwrócić uwagę na problem powstawania zależności zawodowych w ramach powiązań rodzinnych. Bardzo zła jest sytuacja, gdy np. w jednym mieście córka jest prokuratorem, a tata sędzią, w dodatku w wydziale karnym, lub żona orzeka w sądzie rejonowym, a mąż w sądzie okręgowym. Wszystkie tego typu sytuacje mogące rzucić najmniejszy cień na obiektywizm wymiaru sprawiedliwości powinny być eliminowane.

To są te najbardziej pilne problemy wymiaru sprawiedliwości, które trzeba rozwiązać: jakość i profesjonalizm orzekania, przewlekłość postępowań i zwykła ludzka przyzwoitość. Problemów tych nie rozwiąże likwidacja małych sądów i prokuratur. Dziękuję.

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/sejm/wystapienia/wystapienie-z-dnia-8-listopada-2012/151