Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Debata w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
964213 480473568719140 687778089847727690 o

W dniu 04 kwietnia 2014r. na zaproszenie uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się debata "Nie tylko wybory – jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?". Zofia Szymańska dyrektor Biura Poselskiego Marcina Witko  wraz z uczniami I i II klasy II LO z przewodniczącym samorządu uczniowskiego Maciejem Żegotą debatowali nad tym, jak zmobilizować młodzież do udziału w wyborach i życiu społecznym.

Celem debaty było dowiedzenie się, jakiego rodzaju narzędzia i możliwości posiadają obywatele demokratycznego kraju, które pozwalają im wpływać na władzę.

Zofia Szymańska korzystając z "Przewodnika po inicjatywie obywatelskiej i innych formach aktywnego uczestnictwa  w demokracji" przekazała najważniejsze informacje dotyczące:

I - Inicjatywy obywatelskiej

II - Samorządności

III - Referendum lokalnym

IV - Zgromadzeniu publicznym.

Odnosząc się do przekazanych informacji uczestnicy debaty starali się wypracować działania mające na celu zwiększenie aktywności obywatelskiej młodzieży. Rozmawiano m.in. o :

- Tradycyjnych metodach wpływu na władzę

W jaki sposób obywatele mogą kontrolować wybranych przez siebie reprezentantów? Jak mogą sprawdzać, czy wypełniane są ich obietnice wyborcze? Co mogą robić, aby zwrócić uwagę rządzących na palące problemy? Jak dowiadywać się o działaniach polityków, radnych i urzędników? Jak i do kogo napisać petycje? Czy łatwo jest stworzyć projekt inicjatywy ustawodawczej? Ile podpisów trzeba zebrać i jak to zrobić? 

 - Współdecydowaniu o przyszłości miejsca, w którym mieszkamy

Czy pomiędzy wyborami obywatele mogą wpływać na decyzje swoich radnych? Czy mogą wychodzić z własnymi inicjatywami? Czy mogą proponować projekty uchwał? Czy mogą zgłaszać propozycje przedsięwzięć, które powinny zostać sfinansowane z lokalnego budżetu? Czy mogą wymagać od urzędników innych godzin pracy lub bardziej przejrzystego portalu informacyjnego? Gdzie szukać informacji o prawach obywateli i obowiązkach władz samorządowych? Kto może pomóc w wywieraniu wpływu na decyzje lokalnych włodarzy?

 - Korzystaniu z nowoczesnych technologii

Jak nawiązać kontakt z lokalnym lub krajowym politykiem? Gdzie szukać informacji o jego działaniach i kalendarzu spotkań? Jak nawiązać z nim dialog lub zwrócić jego uwagę na jakiś problem, korzystając z serwisów społecznościowych? Jak zachęcić go do kontaktowania się z wyborcami w czasie trwania kadencji? Jakie będzie miał z tego korzyści polityk, a jakie obywatele?

 - Organizacji wydarzeń zwracających uwagę polityków na jakiś problem

Czy młodzi mają prawo do organizowania publicznych zgromadzeń, manifestacji, protestów? Czy wymagane są do tego jakieś pozwolenia? W jaki sposób poinformować o tym innych, żeby w wydarzeniu wzięło udział jak najwięcej osób?

 - Pomysły na rozwiązania 

Jakie metody i narzędzia wpływu na otaczającą nas rzeczywistość są najskuteczniejsze? Które z nich wymagają przygotowań i pracy, a które może zrobić każdy?
Spotkanie należało do bardzo udanych!!!

Według danych opracowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej frekwencja wyborcza w grupie 18-25 lat jest najniższa w kraju i należy do najniższych w Europie. Najmłodsza część elektoratu głosuje na ok. 20% niższym poziomie niż starsi dorośli (54,1% wyborców w wieku 18-25 wobec 73,1% w wieku 56-65 w 2011 r.). To problem nie tylko w Polsce – w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało tylko 29% Europejczyków poniżej 25. roku życia wobec 43% średniej dla całego elektoratu. Jedynie 14% Polaków w wieku 18-24 lata deklaruje duże lub bardzo duże zainteresowanie polityką.
źródło: http://www.ceo.org.pl/pl/sejmmlodziezy/news/nie-tylko-wybory-jak-mlodzi-moga-wplywac-na-rzeczywistosc-i-aktywnie-uczestniczyc

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/wydarzenia/debata-w-ii-lo/