Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Konkurs "Pająki i wycinanki" w Muzeum w Tomaszowie Maz.DSCN5951

W dniu 12 grudnia 2013 r. w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się XI  Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy Oddziału Piotrkowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz uroczystość podsumowania konkursu pt. „Pająki i Wycinanki” połączone z wręczeniem nagród.
Kultura ludowa jest sztuką charakterystyczną dla społeczności zamieszkujących określone tereny. Wyrasta ona ze wspólnych doświadczeń historycznych, form gospodarowania i warunków życia. Na jej kształt wpływają również cechy etniczne i warunki środowiska przyrodniczego.
W dobie dzisiejszego, jak szybko pędzącego życia internetowego, wszelka inicjatywa związana z propagowaniem twórczości ludowej i krzewieniem tradycji ludowych jest nieoceniona.
Dla porównania warto przypomnieć, że w konkursie wycinanek w 1983 r., udział wzięło 87 osób, które wykonały 1286 wycinanki, zaś na ten konkurs 189 prac przygotowało 20 twórców (162 wycinanki i 27 pająków).
Komisja oceniająca dostarczane prace zauważyła kilkunastu utalentowanych twórców ludowych, młodych kontynuatorów plastyki papierowej. Pająki wykonano w tradycyjnej formie z wykorzystaniem materiałów: groch, bibuła czy słoma, przedstawiających wysoki poziom trudności technicznych.
Nagrody:

PAJĄKI
1 nagroda I dla Józefy Marszałek z Dzielnej
2 nagrody II dla Pauliny Benderz z Bielowice i Elżbiety Pokory-Domańskiej
3 nagrody III dla Heleny Bednarczyk z Dzielnej, Anny Jędryki z Brzustówka, Haliny Benderz z Bielowic
4 wyróżnienia dla Marianny Knop z Woli Załężnej, Anny Pokory-Pietras z Bielowic, Moniki Pawlik z Opoczna, Grażyny Zawadzkiej z Gawron

WYCINANKI
2 nagrody II dla Heleny Bednarczyk z Dzielnej, Aleksandra Dutkiewicza z Inowłodza
2 nagrody III dla Marianny Knop z Woli Załężnej, Genowefy Kosiackiej - Bąk z Rzeczycy.
1 wyróżnienie dla Grażyny Zawadzkiej z Gawron

Pamiętajmy, że fenomen kultury ludowej czyli ogół wytworów, wartości i znaczeń wypracowanych w ramach społeczności wiejskich jest zalążkiem w kształtowaniu osobowości współczesnego człowieka, a jednocześnie jednym z najważniejszych komponentów polskiej tożsamości narodowej. Podczas zjazdu został wybrany również nowy zarząd STL.
Wyjątkowym akcentem czwartkowych uroczystości było podziękowanie za wieloletnie kierowanie Muzeum w Tomaszowie Maz., pani Wiesławie Bogurat, odchodzącej na emeryturę.  W takim momencie nie trudno o łzy wzruszenia. Wszyscy przybyli uczestnicy, Panie w przepięknych, „reprezentacyjnych” i jak barwnych strojach z wielką życzliwością i uśmiechami na twarzach obdarowali panią Dyrektor pięknymi kwiatami, życząc by każdy nowy dzień przyniósł radość, szczęście i spokój.
Ja również dołączam się do życzeń:


Życzę Pani odwagi i siły,
by porywać się na cele i zmiany,
które z pozoru wydają się trudne,
a później wprost wymarzone,
realizacji planów i nowych marzeń,
i kolejnych natchnień – jak fale,
które pchają statek do przodu.

                                                                                                 Z najlepszymi życzeniami Marcin Witko Poseł na Sejm RP.

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9
10
10
11
11
12
12
13
13
14
14
15
15
 

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/wydarzenia/konkurs-pajaki-i-wycinanki-w-muzeum-w-tomaszowie-maz/