Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Ku czci zamordowanym żołnierzom KWP - Bąkowa Góra

Corocznie w Bąkowej Górze odbywają się uroczystości ku czci zamordowanych 12 żołnierzy KWP przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

W tym roku 10-go maja z okazji 68 rocznicy okrutnego mordu odbyła się również piękna uroczystość religijno-patriotyczna upamiętniająca bohaterów. 

Zbrodnia miała miejsce 9 maja 1946 roku, a ciała zamordowanych żołnierzy porzucono w lesie w miejscowości Bąkowa Góra.

W uroczystości udział wzięli m.in. kombatanci z Konspiracyjnego Wojska Polskiego, władze Miasta Radomska z prezydent Anną Milczanowską, przedstawiciele Posła na Sejm RP Marcina Witko, Kluby Gazety Polskiej z: Tomaszowa Maz., Piotrkowa Tryb., Radomska, młodzież szkolna, harcerze oraz mieszkańcy.

Konspiracyjne Wojsko Polskie było jedną z najsilniejszych organizacji antykomunistycznego podziemia, działającej w centralnej Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Miało sprawną i silną organizację wojskową, która potrafiła boleśnie uderzyć władze i aparat komunistyczny. Tak było gdy w nocy z 19/20 kwietnia 1946 roku, około 200 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego uderzyło na Radomsko uwalniając z aresztu uwięzionych przez UB, czym powtórzyli czyn swojego dowódcy "Warszyca" z okresu okupacji niemieckiej.
W końcu kwietnia 1946 roku funkcjonariuszom piotrkowskiego UBP udało się ująć por. Jana Rogólkę, dowodzącego oddziałami KWP w czasie tej akcji na Radomsko i jego 16 podwładnych. Aresztowanych poddano brutalnemu śledztwu w PUBP w Piotrkowie Trybunalskim. Sąd Okręgowy w Częstochowie obradujący na sesji wyjazdowej potrzebował tylko jednego dnia by orzec o winie i karze podsądnych. Nie przesłuchano żadnych świadków. Oskarżeni mieli wspólnego obrońcę z urzędu, który w ogóle nie zabrał głosu w trakcie rozprawy. Oskarżający podprokurator Wojskowej Prokuratury KBW kapitan Tadeusz Garlicki przyjął w akcie oskarżenia zasadę odpowiedzialności zbiorowej oskarżonych. Sąd po krótkiej, trwającej kilka minut "naradzie" w tym samym dniu, tj. 17 maja 1946 roku, ogłosił wyrok, mocą którego skazał na karę śmierci: Jana Rogulkę, Józefa Kapczyńskiego, Józefa Koniarskiego, Ryszarda Nurkowskiego, Benedykta Ratajskiego, Czesława Turlejskiego, Karola Wielocha, Stanisława Wersala, Ryszarda Chmielewskiego, Leopolda Słomczyńskiego, Tadeusza Schabowskiego, Piotra Proszewskiego, a na 15 lat więzienia: Stanisława Śliwińskiego, Adama Lasonia, Józefa Ziębę, Kazimierza Matuszczyka, Tadeusza Galę.

Ostatnią osobą, która rozmawiała ze skazanymi przed egzekucją był ksiądz Stanisław Piwowarski, kapelan I batalionu 27 pp AK dowodzonego przez "Warszyca". Ks. Piwowarski udzielił im ostatniej posługi kapłańskiej. Wyrok wykonano w pośpiechu. W nocy z 9 na 10 maja 1946 roku prawdopodobnie w piwnicach PUBP w Radomsku w bestialski sposób torturowano i zamordowano 12 żołnierzy KWP. Świadkowie widzieli tych bohaterów zamordowanych prze UB z wydłubanymi oczami, z rękami powiązanymi drutem kolczastym, z ranami postrzałowymi w tył głowy, z wyrwanymi językami, pokłutymi bagnetami i zmasakrowanymi tak bardzo, że niektórych nie mogły rozpoznać rodziny. Ich ciała zakopano w poniemieckim bunkrze koło Bąkowej Góry. W tydzień później mieszkańcy wsi przy udziale rodzin zamordowanych urządzili im pogrzeb na miejscowym cmentarzu. We wspólnej mogile spoczęło 10 żołnierzy KWP; dowódca por. Jan Rogólka został pochowany w Woli Rożkowej, natomiast najmłodszy z zabitych - Leopold Słomczyński w Radomsku.

CHWAŁA BOHATEROM !!!źródło: kwp-warszyc.fc.pl

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/wydarzenia/ku-czci-zamordowanym-zolnierzom-kwp-bakowa-gora/