Facebook
Twitter
Google+
YouTube

1 MARCA - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"  żołnierze Wyklęci

     W dniu 01.03.2014 r. obchodzimy w Naszej Ojczyźnie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiającego opór w latach 40. i 50. ubiegłego wieku próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania ZSRR.
   "Żołnierze Wyklęci" po II wojnie światowej, chcieli utrzymać odzyskaną w 1918 r. niepodległą Ojczyznę. Sprzeciwiali się zbrojnie zaborcy, odbierającemu Polsce suwerenność, wschodnie tereny i budującemu podporządkowane sobie państwo. W rzeczywistości lata 1944-1963 to czas, kiedy władza pozbywała się ostatnich obrońców niepodległej Polski. Wielu z nich poległo z bronią w ręku, a innych więziono i poddawano okrutnym torturom. Część z nich zasiadała na ławie oskarżonych w procesach, których wynik był z góry przesądzony. Ostatni „Żołnierz Wyklęty” to Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, który zginął z bronią w ręku w obławie w majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.
         
     
Z tej okazji w Tomaszowie Maz. odbyły się uroczystości upamiętniające DZIEŃ 1 MARCA. Rozpoczęły się spotkaniem zgromadzonych osób, na Cmentarzu Katolickim przy ul. Smutnej , przy grobie śp. mjr Jana Czarneckiego - żołnierza wyklętego, który od lutego 1942 do stycznia 1945 roku członkiem Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Latem 1944 r., walcząc w szeregach 25. Pułku Piechoty AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej, brał udział w walkach toczonych w czasie akcji „Burza”. Stał na czele tomaszowskiego batalionu „Źródło”, który bezpośrednio podlegał dowódcy KWP Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”. Do zadań tomaszowskiej jednostki należało m.in. magazynowanie broni, przeprowadzanie akcji propagandowych oraz zbrojnych, budowanie tajnych bunkrów oraz skrytek. Za swój zbrojny opór Jan Czarnecki został przez władze komunistyczne aresztowany 7 października 1949 r., a następnie skazany na dożywocie. Z więzienia we Wronkach uwolniła Czarneckiego dopiero amnestia ogłoszona w 1956 roku.
     W uroczystości zorganizowanej przez Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Tomaszowskim, udział wzięli m.in. - obok organizacji kombatanckich, politycznych i społecznych - przedstawiciele władz miasta i powiatu, przedstawiciele posła na Sejm RP Marcina Witko, Klub Gazety Polskiej, harcerze oraz mieszkańcy miasta. Była modlitwa, przemówienia i składanie kwiatów. Następnie w Kościele Św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się Msza Święta koncelebrowana przez ks. proboszcza Henryka Kowalińskiego.

Zdjęcia: UM Tomaszów Maz.

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/wydarzenia/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych/