Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Wielki Koncert Pieśni Patriotycznych
 DSC00746

W kościele św. Jadwigi Królowej Tomaszowianie w piątkowy wieczór 14 listopada 2014 r. uczcili 96. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Okolicznościowy koncert pieśni patriotycznych zorganizował Poseł na Sejm RP Marcin Witko, na który przybyła bardzo liczna publiczność. 

Patriotyczny wieczór pełen wzruszeń dostarczyli znani artyści, gwiazdy estrady - utalentowana piosenkarka Alicja Majewska oraz wybitny kompozytor, pianista i aranżer, Włodzimierz Korcz. Towarzyszył im Strzyżowski Chór Kameralny.

"Odzyskana niepodległość rozbrzmiewa pieśnią. Każda z nich to odrębny kawałek naszej, polskiej historii, to opowieść o śpiewających ją kolejnych pokoleniach Polaków. Pieśni patriotyczne trwają wraz z Polską przez wieki i są śpiewane przez kolejne pokolenia Polaków. Jeżeli mamy być Polakami, nie możemy o nich zapomnieć"- wyczytać można było ze śpiewników, w jakie zaopatrzono każdą wchodzącą do kościoła osobę.

Zawarto w nich kilkanaście znanych i popularnych patriotycznych pieśni, tak by publiczność miała możliwość odśpiewywania ich wspólnie z artystami.

Ze sceny można było usłyszeć m.in. "Ułani, ułani", "Białe róże", "Dziś do ciebie przyjść nie mogę",  "Przybyli ułani pod okienko" oraz wiele, wiele innych... 
Był to niezwykły wieczór muzycznie upamiętniający losy naszego kraju. Pieśni wyśpiewane z dojmującym zrozumieniem, a przy tym bajeczną lekkością, a do tego absolutnie genialny akompaniament Korcza.

Utwory przeplatane były, od czasu do czasu, krótkimi, treściwymi komentarzami i opowieściami.

Za jeden z najbardziej niezapomnianych momentów tego koncertu z pewnością uznać można chwilę, gdy kompozytor podszedł do mikrofonu, by opowiedzieć pokrótce o pieśni, własnego autorstwa, którą zamierzał właśnie wykonać. W latach 80-tych XX w. była ona uważana za  wyraz walki z władzą komunistyczną i poparcia dla "Solidarności." Kiedyś, jej  prezentowanie narażało na poważne represje. Obecnie, możemy śpiewać ją i jej podobne, odważnie, w pełnym poczuciu wolności.
"A więc teraz dla państwa zagram"- powiedział.

Tym samym zasugerował, iż oto nadszedł moment, kiedy oczekiwane jest nieco większe, niż dotąd zaangażowanie publiczności w przebieg koncertu. Początki, można by określić jako  raczej nieśmiałe, gdy dołączył chór, wyraźnie było już słychać odważne i wspólnie wyśpiewywane  słowa  "żeby Polska była Polską.... "

Wspaniałym urozmaiceniem, a zarazem wielką niespodzianką okazało się zaangażowanie do udziału w wydarzeniu młodych, utalentowanych tomaszowskich wokalistów.

Występ artystki do ostatniej niemal chwili pozostawał pod znakiem zapytania ze względu na problemy zdrowotne/zapalenie gardła. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, do udziału w koncercie, w formie wsparcia, zaproszono znanych i wielokrotnie nagradzanych: Patrycję Adamską oraz Adama Wiączka. Obydwoje wykonali utwory z repertuaru Alicji Majewskiej ("Jeszcze się tam żagiel bieli", "Jaki piękny świat")

Na koniec zabłysnął Strzyżowski Chór wykonując gospelowy utwór, który stanowił świetne zwieńczenie wieczoru.

 

źródło: https://www.nasztomaszow.pl/kultura-rozrywka/niepodleglosc-piesnia-wybrzmiala/

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/wydarzenia/wielki-koncert-piesni-patriotycznych/