Facebook
Twitter
Google+
YouTube

Wystawa w tomaszowskim Muzeum "Z żywym kurkiem po dyngusie".

DSCN6275

W dniu 7 marca (piątek) 2014r. w tomaszowskim Muzeum im.  Antoniego hr. Ostrowskiego  odbył się wernisaż wystawy pt. "Z żywym kurkiem po dyngusie".

  Zgromadzonych gości powitała dyrektor Muzeum p. Dorota Bill - Skorupa wraz z Opiekunem Działu Etnograficznego Michałem Pająkiem - etnografem, w kilku słowach opowiadając o "świątecznej" wystawie.
   Na zaprezentowanej ekspozycji znalazły się  zabytki pochodzące ze zbiorów naszego Muzeum.
  Wystawa opowiada o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych z regionu rawsko – opoczyńskiego kultywowanych jeszcze w XX wieku. Ekspozycja rozpoczyna się od ostatniego dnia karnawału czyli zapustów , kiedy to dorosła młodzież przebrana za różne postacie chodziła po wsiach chcąc przywołać do życia wiosnę. Kolejno zaaranżowano okres Wielkiego Postu, pokazując prace jakie wykonywały kobiety przygotowując się do Wielkiej nocy. Kulminacyjną częścią wystawy jest pokazanie w jaki sposób chłopi obchodzili pierwszy i drugi dzień święta Zmartwychwstania Pańskiego. Z drugim dniem Świąt  Wielkanocnych związane były zwyczaje chodzenia z żywym kurkiem po dyngusie dorosłych kawalerów,  śmigus – dyngus oraz zwyczaje wnoszenia do wsi gaika - maika  – drzewka sosnowego, przystrojonego wstążeczkami, symbolu wiosny , a także obchodzenia domostw we wsi przez małych chłopców z pasyjką , którzy głosili zmartwychwstanie  pańskie i składali życzenia pomyślności wszelkiej, otrzymując w podziękowaniu tzw. ”dyngusa” .

W czasie trwania wystawy Muzeum proponuje lekcje muzealne oraz udział w warsztatach interaktywnych przez cały okres trwania wystawy.
Na specjalne życzenie możliwość organizacji spotkania z twórcą ludowym, który przeprowadzi warsztaty oraz nauczy robić pisanki metodą batikową i wykonywać palmy wielkanocne. Warsztaty z twórcą ludowym odbywać się będą od 24.III. – 7.IV. 2014r.

Wystawę można oglądać od 7.III. do 22.IV. 2014r.

źródło: http://www.muzeumtomaszow.pl/aktualnosci/z-zywym-kurkiem-po-dyngusie,331.html    

2016-02-08
Czyste powietrze to priorytet

O tym jak ważna jest czystość powietrza nikogo nie trzeba przekonywać. Władze samorządowe również zdają sobie z tego doskonale sprawę i podejmują w tym kierunku działania. W poniedziałek 25 stycznia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Miasta w Tomaszowie.

2016-01-18
Podsumowanie roku 2015!

 

Tak wyglądał rok 2015 w Tomaszowie Mazowieckim.

2016-01-14
Wojewoda Zbigniew Rau z wizytą w Tomaszowie

Zbigniew Rau, nowy wojewoda łódzki wybrał Tomaszów na miejsce swojej pierwszej wizyty. W środę wojewoda odwiedził Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.

PIS

Lech Kaczyński

KPPIS

Janusz Wojciechowski

Copyright © 2018 Marcin Witko - Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.witkomarcin.pl/wydarzenia/wystawa-w-tomaszowskim-muzeum/